ВИХОВАННЯ САМОСТІЙНОСТІ В КУРСАНТСЬКО-СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ В ПРОЦЕСІ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНОЮ КУЛЬТУРОЮ
Автор(и): Пилипенко В. М., Костюченко М. А.
Місце роботи:
Пилипенко В. М.,
кандидат технічних наук,
доцент, доцент кафедри фізичної підготовки,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID: 0000-0002-8495-106X
Костюченко М. А.,
старший викладач кафедри фізичної підготовки,
Академія Державної пенітенціарної служби, м. Чернігів, Україна
ORCID: 0000-0003-3889-1307
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2020. № 2 (5): 121–129
https://doi.org/10.32755/sjeducation.2020.02.121
У статті розкрито зміст виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в процесі занять фізичною культурою й акцентовано на актуальності проблеми у сучасній педагогічній теорії і практиці. Проаналізовано сутність і зміст поняття «самостійність» у психолого-педагогічній літературі та зроблено спробу дати визначення самостійності як морально-вольової якості особистості, яка характеризується сукупністю знань, умінь і навичок і ставленням людини до діяльності та її результатів; умінням досягати мету, діяти свідомо, виявляти ініціативу та творчість. Зазначено, що у вирішенні завдань виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в процесі занять фізичною культурою дієвими були такі методи, як: змагання, особистого прикладу, вирішення проблемних ситуацій, діалогу, переконання, створення ситуацій успіху та інші. Визначено ефективні освітні умови щодо досліджуваного феномена: відповідність змісту занять фізичною культурою меті й встановленим завданням; готовність курсантсько-студентської молоді до виконання самостійних завдань, пов’язаних з майбутньою професійною діяльністю; вміння курсантами та студентами виявляти кращі індивідуальні та особистісні якості, які спрямовані на досягнення мети. Встановлено, що ефективність виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в процесі занять фізичною культурою залежить від умілого застосування в закладах вищої освіти належного змісту, освітніх методів, педагогічних умов. Таким чином, виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в закладах вищої освіти має бути спрямоване на формування мотивів до занять фізичною культурою, вдосконалення професійних та прикладних умінь і навичок, фізичного розвитку та фізичної підготовленості тощо.
Ключові слова: виховання самостійності, курсанти та студенти, фізичне виховання, самостійність.
Список використаних джерел
У статті розкрито зміст виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в процесі занять фізичною культурою й акцентовано на актуальності проблеми у сучасній педагогічній теорії і практиці. Проаналізовано сутність і зміст поняття «самостійність» у психолого-педагогічній літературі та зроблено спробу дати визначення самостійності як морально-вольової якості особистості, яка характеризується сукупністю знань, умінь і навичок і ставленням людини до діяльності та її результатів; умінням досягати мету, діяти свідомо, виявляти ініціативу та творчість.
Зазначено, що у вирішенні завдань виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в процесі занять фізичною культурою дієвими були такі методи, як: змагання, особистого прикладу, вирішення проблемних ситуацій, діалогу, переконання, створення ситуацій успіху та інші.
Визначено ефективні освітні умови щодо досліджуваного феномена: відповідність змісту занять фізичною культурою меті й встановленим завданням; готовність курсантсько-студентської молоді до виконання самостійних завдань, пов’язаних з майбутньою професійною діяльністю; вміння курсантами та студентами виявляти кращі індивідуальні та особистісні якості, які спрямовані на досягнення мети.
Встановлено, що ефективність виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в процесі занять фізичною культурою залежить від умілого застосування в закладах вищої освіти належного змісту, освітніх методів, педагогічних умов.
Таким чином, виховання самостійності курсантсько-студентської молоді в закладах вищої освіти має бути спрямоване на формування мотивів до занять фізичною культурою, вдосконалення професійних та прикладних умінь і навичок, фізичного розвитку та фізичної підготовленості тощо.
Ключові слова: виховання самостійності, курсанти та студенти, фізичне виховання, самостійність.
Список використаних джерел
- Бех І. Д. Виховання особистості: підручник. Київ, Либідь, 2008. 848с.
- Головин C. Ю. Словарь практического психолога. Мoсква: Харвест, 1998. 409 с.
- Гончаренко С. У. Український педагогічний словник. Мoсква: Либідь, 1997. 376 с.
- Довгань Н. Ю. Теоретичні і методичні основи виховання фізичної культури студентів вищих навчальних закладів у процесі позааудиторної спортивно-масової роботи: дис. … д-ра пед. наук: 13.00.07. Київ, 2018. 576 с.
- Малихін О. В. Організація самостійної навчальної діяльності студентів вищих педагогічних навчальних закладів: теоретико-методологічний аспект: монографія. Кривий Ріг: Видавничий дім, 2009. С. 108–113.
- Пащенко Т.М. Самостійність як риса особистості. Нові технології навчання: наук.-метод. зб. Київ, 2004. Вип. 36. С. 285–293.
- Пилипенко В. М., Тимчик М. В. Теоретичні аспекти фізичного виховання курсантсько-студентської молоді засобами футболу. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова: збірник. Серія 15: Науково-педагогічні проблеми фізичної культури (фізична культура і спорт). Вип. 4 (98) Київ: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2018. С. 124–127.
- Тимчик М. В. Виховання фізичної культури учнів у процесі ігрової діяльності. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова: збірник. Серія Педагогічні науки: «Реалії та перспективи». Вип. 14. Київ: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2009. С. 237–240.