НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА «ЗАГАЛЬНЕ І СПЕЦІАЛЬНЕ ДІЛОВОДСТВО» У ПРОФЕСІЙНІЙ ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ-ПЕНІТЕНЦІАРІЇВ
Автор(и): Шумейко З. Є.
Місце роботи:
Шумейко З. Є.,
кандидат педагогічних наук, доцент,
доцент кафедри педагогіки і гуманітарних дисциплін,
Пенітенціарна академія України
(14000, Україна, м. Чернігів, вул. Гонча, 34,
e-mail: zina1906@ukr.net)
ORCID: 0000-0003-2705-0924
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2024. № 2(13): 251–261
https://doi.org/10.32755/sjeducation.2024.02.251
У статті схарактеризовано особливості викладання навчальної дисципліни «Загальне і спеціальне діловодство» в контексті професійної підготовки майбутніх фахівців-пенітенціаріїв у закладах вищої освіти.
Обґрунтовано, що навчальна дисципліна «Загальне і спеціальне діловодство» відіграє важливу роль у професійній підготовці майбутніх фахівців Державної кримінально-виконавчої служби України, адже передбачає формування системи теоретичних знань, практичних умінь і навичок роботи з документами, специфічними для кожної з функцій управління, а також для окремих галузей діяльності, зокрема, ознайомлення з теоретико-практичними питаннями документування та правилами організації діловодства в установах кримінально-виконавчої служби. У результаті опанування цієї навчальної дисципліни в студентів (курсантів) мають бути сформовані вміння й навички, пов’язані зі складанням, вичитуванням, обліком (реєстрацією), сортуванням, зберіганням, пошуком, переробкою інформації, що зберігається в документах, а також з копіюванням, перенесенням відомостей, транспортуванням документа всередині й поза апаратом управління в установі чи організації.
Доведено, що ефективність опанування навчальної дисципліни залежить від відбору викладачем навчального матеріалу, планування й виконання здобувачами вищої освіти самостійної роботи, а також їхньої підготовки до практичних занять. Схарактеризовано змістове наповнення лекційного курсу, визначено взаємозв’язки між лекційними та практичними заняттями. Обґрунтовано умови успішного опанування майбутніми фахівцями-пенітенціаріями навчального курсу «Загальне і спеціальне діловодство», зокрема закцентовано на необхідності системної, послідовної роботи впродовж усього навчального семестру, сформованості аналітичних умінь роботи з літературою, ретельної підготовки здобувачів до семестрового іспиту. Доведено, що від сформованості умінь роботи з документацією подекуди залежать ефективність виконання фахівцями кримінально-виконавчої служби в майбутньому їхніх посадових обов’язків, темпи їхнього кар’єрного зростання, інтенсивність професійного й особистісного розвитку.
Ключові слова: навчальна дисципліна, професійна підготовка, здобувачі вищої освіти, лекція, самостійна робота, майбутні фахівці, Державна кримінально-виконавча служба України.
Список використаних джерел
- Довжук І. В. Діловодство (загальне, спеціальне) : навч.-метод. посіб. Переяслав : Домбровська Я. М., 2020. 353 с.
- Кузьменко М. Сучасне діловодство в Україні. Практичні поради : практичний посібник. Київ : ЦУЛ, 2018. 260 с.
- Палеха Ю. Загальне діловодство: теорія та практика керування документацією із загальних питань : навчальний посібник. Київ : Ліра-К, 2015. 624 с.
- Сатушева К. В. Документна комунікація : методичні рекомендації до практичних завдань і самостійної роботи студентів спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» першого (бакалаврського) рівня. Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2021. 36 с.
- Шумейко З. Є. Роль документної комунікації в налагодженні професійної взаємодії майбутніх фахівців Державної кримінально-виконавчої служби. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Вип. 27 (183). С. 43–77.