ВИМУШЕНА МІГРАЦІЙНА КРИЗА ТА ЇЇ ДЕМОГРАФІЧНІ НАСЛІДКИ
Автор(и): Гончаренко О. Г.
Місце роботи:
Гончаренко О. Г., доктор економічних наук,
професор, начальник кафедри економіки та соціальних дисциплін,
Академія Державної пенітенціарної служби
(14000, Україна, м. Чернігів, вул. Гонча, 34)
ORCID: 0000-0003-1101-6019
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2022. № 2 (9): 43–53
https://doi.org/10.32755/sjeducation.2022.02.043
Російсько-українська війна призвела до масової міграції населення як у середині самої держави, так і за її межами, що привело до появи в українському суспільстві феномена вимушених мігрантів, внутрішньо переміщених осіб, біженців, переселенців, шукачів притулку та емігрантів. Масштабна хвиля вимушених внутрішньо переміщених осіб і емігрантів спричиняє проблеми безпекового, соціального, економічного, фінансового, сімейного й демографічного характеру. Визначено, що тенденції скорочення населення України прискорюють демографічну катастрофу, зокрема збільшення смертності населення через війну, величезні внутрішні переміщення, зростання еміграції (біженці), зменшення народжуваності та ймовірна втрата територій. Встановлено причини міграційної кризи, та визначено її демографічні наслідки, зокрема: ймовірність втрати життя; вплив війни на географічний розподіл населення (масове і постійне його внутрішнє переміщення; дефіцит робочої сили і зростання навантаження на пенсійну систему, зменшення народжуваності (зменшення кількості жінок репродуктивного віку); збільшення кількості населення старших вікових груп).
Доведено, що «нова вікова структура населення країни» матиме меншу питому вагу молодих людей, а більше населення старших вікових груп, що створить додатковий тиск на національну економіку під час відновлення та реконструкції. Вже сьогодні відчутний негайний демографічний вплив війни на Україну, оскільки вона має «слабкий» демографічний профіль.
Обґрунтовано, що міцні трудові зв’язки з роботодавцями є одним з важливих факторів збереження трудового потенціалу в Україні. Проте цей аспект має певні виклики для роботодавців, зокрема, створення робочих місць для людей, які переїхали із зони бойових дій (гроші та доступ до роботи залишається для українців головними чинниками); гарантії безпеки і забезпечення житлом; надання фінансової допомоги постраждалим та інше.
Ключові слова: міграція, демографія, мігранти, трудовий потенціал, війна, вікова структура населення, внутрішньо переміщені особи, біженці.
Список використаних джерел
- Вимушена міграція і війна в Україні. URL: https://cedos.org.ua/researches/vymushena-migracziya-i-vijna-v-ukrayini-24-lyutogo-24-bereznya-2022/ (дата звернення: 16.08.2022).
- Вимушена міграція в умовах російсько-української війни та її негативні наслідки для генофонду України. URL: https://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=9149 (дата звернення: 16.08.2022).
- Державна служба статистики України. URL: https://ukrstat.gov.ua /druk/publicat/kat_u/publ1_u.htm (дата звернення: 16.08.2022).
- Длігач А. Українці лишать Європі розуміння. URL: https://chas.news/current/ukraintsi-lishat-evropi-rozuminnya-scho-treba-buti-smilivishimi-ne-miritisya-z-ustalenim-kimos-poryadkom-andrii-dl (дата звернення: 16.08.2022).
- Міграція населення України під час війни. URL: https://mixdigital.com.ua/blog/migracziya-naselennya-ukraini-pid-chas-vijni/ (дата звернення: 16.08.2022).
- Міграція та соціально-політичні настрої під час повномасштабної війни росії проти України – друга хвиля дослідження. Gradus. 2022. URL: https://gradus.app/documents/258/GradusEU_publicztion_wave2_UA _MW7vdId.pdf (дата звернення: 16.08.2022).
- Найважчі міграційні кризи у світі за останні роки. URL: https://www.slovoidilo.ua/2021/11/11/infografika/svit/najvazhchi-mihraczijni-kryzy-sviti-ostanni-roky (дата звернення: 16.08.2022).
- Лібанова Е. Через війну з України назавжди може емігрувати до 5 мільйонів людей. URL: https://espreso.tv/cherez-viynu-z-ukraini-nazavzhdi-mozhe-emigruvati-do-5-milyoniv-lyudey-ella-libanova (дата звернення: 16.08.2022).
- Як ми усіх зберемо? Чому не всі біженці повернуться в Україну. URL: https://www.epravda.com.ua/publications/2022/05/30/687530/ (дата звернення: 16.08.2022).