ЕФЕКТИВНІСТЬ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ НА ОСНОВІ ТЕХНОЛОГІЙ ОЩАДЛИВОГО ВИРОБНИЦТВА
Автор(и): Гончаренко О. Г.
Місце роботи:
Гончаренко О. Г.,
доктор економічних наук, професор,
начальник кафедри економіки та соціальних дисциплін,
Пенітенціарна академія України
(14000, Україна, м. Чернігів, вул. Гонча, 34)
ORCID: 0000-0003-1101-6019;
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2024. № 2(13): 51–62
https://doi.org/10.32755/sjeducation.2024.02.051
У статті досліджено питання підвищення ефективності бізнес-процесів на основі технологій ощадливого виробництва (Lean Production). Ощадливе виробництво є сучасною концепцією управління, яка спрямована на мінімізацію втрат та оптимізацію ресурсів підприємства. У роботі проведено порівняння ефективності впровадження технологій ощадливого виробництва для оптимізації бізнес-процесів на підприємствах та впливу Lean-технологій на зниження витрат, покращення якості товарів та послуг, підвищення продуктивності. Зокрема, розглядаються такі основні інструменти ощадливого виробництва, як 5S, канбан, каїдзен, стандартизація робочих процесів, їх вплив на зниження витрат, підвищення якості продукції та скорочення виробничих циклів. Встановлено, що застосування технологій Lean допомагає ідентифікувати й усунути дії, які не додають цінності для кінцевого споживача, тим самим покращуючи результативність усієї технологічної системи виробництва. Окремо наголошується на важливості залучення персоналу до процесу впровадження змін та формування корпоративної культури, орієнтованої на постійне вдосконалення.
Встановлено, що запровадження інструментів Lean Production вдосконалює ланки технологічного циклу і забезпечує підвищення ефективності бізнес-процесів на підприємстві. Вибір конкретного інструменту залежить від стратегічних цілей підприємства, галузі та рівня підготовки персоналу. Доведено, що в національному бізнес-середовищі існує низка бар’єрів, які стримують впровадження технологій ощадливого виробництва, а саме: опір змінам персоналу і керівництва, навчання персоналу, обмеження у фінансових ресурсах, недостатня гнучкість постачальників і несвоєчасне забезпечення ресурсами, а також нестабільність національної економіки. Підсумки дослідження свідчать про те, що впровадження Lean Production дозволяє значно підвищити ефективність бізнес-процесів, знизити витрати, покращити якість продукції та підвищити гнучкість підприємства в умовах нестабільності ринкового середовища.
Ключові слова: ощадливе виробництво, Lean Production, ефективність бізнес-процесів, оптимізація витрат, якість продукції, виробничі цикли, корпоративна культура.
Список використаних джерел
- Womack J., Jones D. Leаn Thinking: Banish Waste and Create Wealth in Your Corporation. London : Simon & Schuster, 1996.
- Levinson U. Lean production: synergetic loss reduction approach. 2007. 272 p.
- Dennis P. Lean Production Simplified: A Plain-Language Guide to the World’s Most Powerful Production System. New York : Productivity Press, 2016.
- Вумек Д., Джонс Д. Ощадливе виробництво. Харків : Фабула, 2018. 448 с.
- Лисицин В., Лисенко О., Вовк Ю. Роль «ощадливого виробництва» в діяльності підприємства. Вісник НТУУ «КПІ». № 1. С. 39–61.
- Кобилюх О. Я., Мельник Г. М. Ощадливе виробництво як концепція оптимізації виробничого та управлінського процесів. URL: https://ena.lpnu.ua:8443/server/api/core/bitstreams/82a2d8bb-d13c-4d63-8040-54b7b9712ca4/content (дата звернення: 17.07.2024).
- Колос І. В. Типологія методів ощадливого виробництва. Східна Європа: Економіка, бізнес та управління. 2017. Вип. 3 (08). С. 147–152.
- Кулиняк І. Я., Боцман Ю. С. Концепція «Бережливе виробництво» як метод ефективної організації виробничого процесу підприємств. Глобальні та національні проблеми економіки. № 14. С. 408–412.