ПРОФЕСІЙНА ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ В УМОВАХ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ
Автор(и): Максимовська Н. О.
Місце роботи:
Максимовська Н. О.,
доктор педагогічних наук, професор,
професор кафедри соціальної роботи і менеджменту соціокультурної діяльності,
Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка
(40002, м. Суми, вул. Роменська, 87,
e-mail: maksimovskayas8@gmail.com)
ORCID: 0000-0002-3028-5727
Scopus Author ID: 57219491045
ResearcherID: HPE-4027-2023
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2024. № 2(13): 124–135
https://doi.org/10.32755/sjeducation.2024.02.124
У статті розглядається трансформація соціальної роботи в умовах сучасних викликів в Україні та зміни в підготовці соціальних працівників у цих умовах. Визначено, що скрутні обставини воєнного часу впливають на перебіг освітнього процесу, змінюється формат навчання, відбувається перехід на дистанційні його форми, виникає потреба створення безпечного середовища для суб’єктів надання освітніх послуг. Метою публікації є визначення особливостей підготовки майбутніх фахівців соціальної роботи в умовах воєнного стану, дослідження трансформації соціальної роботи, зумовленої сучасними викликами. Методологією дослідження є комбінація філософських уявлень про перебіг соціальних процесів в умовах криз та викликів з теоріями соціальної роботи, що ґрунтуються на соціально-педагогічній парадигмі наукового знання. Доведено, що моделі соціальної роботи гнучко трансформуються відповідно до сучасного законодавства, відбувається актуалізація об’єднання різних регіонів країни, поступове оновлення орієнтирів суспільного розвитку в повоєнну добу, в яких має орієнтуватися сучасний фахівець. Обґрунтовано, що особливої уваги потребують зміни змісту соціальної роботи з подолання стресових ситуацій, розвиток стійкості, формування соціальної згуртованості населення. Запропоновано модель дистанційної підготовки соціальних працівників в освітньому онлайн-просторі, яка містить покроковий алгоритм дій із забезпечення взаємозв’язку навчання та позааудиторної діяльності студентів, що є ефективним засобом і середовищем реалізації освітньої діяльності у процесі теоретичної і практичної підготовки майбутніх соціальних працівників. Практичне значення дослідження полягає у створенні сприятливого дистанційного освітнього середовища, в якому формуються необхідні компетентності фахівців, розвивається їх соціальна творчість, що сприяє виконанню професійної діяльності. Реалізуються види і форми освітньої роботи, що можуть бути інтегровані в процес навчання та виховання здобувачів вищої освіти, трансформовані до вимог конкретних освітніх програм і компонентів з підготовки майбутніх соціальних працівників.
Ключові слова: підготовка соціальних працівників, освітньо-професійна програма, трансформації соціальної роботи в Україні, дистанційна освіта, безпечне середовище.
Список використаних джерел
- Івженко І. Б., Голубенко Т. О., Дичко О. О. Підготовка фахівців соціальної роботи (соціальних працівників) в Україні в умовах воєнного стану. Вісник науки та освіти. № 6 (12). С. 388–400.
- Ідентичність часів війни: трансформації та практики визнання : монографія / В. Бурлачук , Н. Костенко, І. Мацко-Демиденко та ін. ; за ред. Н. Костенко. Київ : Інститут соціології НАН України, 2023. 232 с.
- Кравченко О. Соціальна робота в громаді в умовах війни. Zeszyty Naukowe Collegium Witelona. 2022. № 42 (1). С. 63–70.
- Кутішенко В. П., Власенко І. А., Вінник Н. Д. Трансформація цінностей студентів за умов реконструкції ними травматичних подій початку війни в Україні. Перспективи та інновації науки (Серія «Педагогіка», Серія «Психологія», Серія «Медицина»). № 9 (14). C. 616–633.
- Трубавіна І., Ільницька К., Миколайко В. Характеристика практичної підготовки здобувачів вищої освіти педагогічних спеціальностей в умовах запровадження воєнного стану. Підготовка майбутніх учителів фізики, хімії, біології та природничих наук у контексті вимог Нової української школи : збірник тез доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (26–27 травня 2022 р.). С. 95–98.